Więc, chcesz wystawić swojego psa? Cz. III NA WYSTAWIE

Więc, chcesz wystawić swojego psa? Cz. III NA WYSTAWIE

Ostatnie miesiące bieganiny prowadziły do właśnie tego punktu – WYSTAWA! Jeśli jeszcze nie wiesz, co i jak tutaj część pierwsza i część druga.

6. CO, GDZIE, KIEDY – PRZED WYSTAWĄ

Kilka dni przed wystawą otrzymasz potwierdzenie przyjęcia psa na wystawę (najczęściej drogą mailową), a na stronie organizatora pojawia się wykaz wystawców i plan sędziowania.
Wykaz wystawców – jak sama nazwa wskazuje, jest listą zawierającą imiona i nazwiska właścicieli psów, miejsce zamieszkania (kiedyś cały adres, dziś tylko miasto i kraj) oraz numery psów zgłoszonych przez danego właściciela (kiedyś pełne imię rodowodowe). Plan sędziowania to rozpiska zawierająca informacje na którym ringu, jaki sędzia i w jakiej kolejności będzie oceniał poszczególne rasy.

Fragment wykazu wystawców

 

Plan sędziowania – ring 9

Potwierdzenie drukujesz, pakujesz się i jedziesz. Z doświadczenia wiem, że przyjazd na wystawę za piętnaście wejście na ring jeszcze nikomu nie wyszedł na dobre. Na większości wystaw sędziowanie rozpoczyna się o 10.00, więc jeśli Twoja rasa będzie oceniana jako pierwsza byłoby dobrze zaplanować przyjazd najpóźniej na 9.00. Dlaczego? Już tłumaczę – poszukiwanie miejsca parkingowego może zająć kilka minut, nigdy nie wiadomo jak daleko jest parking od ringów, po drodze pies może się wybrudzić i trzeba będzie doprowadzić go do porządku, czasem numerki wydawane są w sekretariacie, czasem na ringach, ale najważeniejsze jest to, żeby pies miał chwilę na zapoznanie się z sytuacją. W życiu psa rzadko zdarza się, że znajduję się na tym samym terenie z tysiącem innych psów i naszym OBOWIĄZKIEM jest zapewnienie psu jak najbardziej komfortowych warunków, a nie zalicza się do nich bieg pomiędzy ringami, zarzucenie dławika na szyję i cioranie po ringu bez minuty na ogarnięcie sytuacji przez psa, więc PLANUJ!

7. CO, GDZIE KIEDY – NA WYSTAWIE

Dojechaliście, miejsce do parkownia znalezione (przygotuj ok 10-20 zł), zapraszamy do bramek. Przy wejściu zostanie sprawdzona karta zgłoszenia psa – uprawnia do wejścia bez biletu (1 zgłoszony pies = 1 osoba) oraz zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę. Udajecie się zatem do sekretariatu po katalog i, ewentualnie, numerek, potem kierujecie pod swój ring i czekacie. Zapakowaliście krzesełko i wodę? Macie jeszcze chwilę, więc możecie zapoznać się z katalogiem. Pamiętaj tylko, żeby po numerek nie wchodzić w czasie oceny innych psów na ringu, zrób to w przerwie między rasami.

8. LITERATURA PODRINGOWA

Katalog wystawy, to niezwykle istotny element życia wystawcy. Zawiera wykaz zgłoszonych na wystawę psów  z pełnymi imienami i tytułami, wykaz wystawców, wykaz sędziów, mapkę ringów, skład komitetu organizacyjnego, zasady podziału na klasy, przyznawane na danej wystawie tytuły i nagrody, informacje o konkurencjach finałowych, dodatkowych i pokazach, plan sędziowania, schematyczny plan rozmieszczenia ringów, spis nagród i fundatorów, informacje porządkowe i regulaminowe oraz reklamy.

Pies, którego nie ma w katalogu nie może być poddany ocenie! Zgłaszając więcej niż jednego psa otrzymasz tylko jeden katalog – do zgłoszeń pełnopłatnych (klasy młodzieży, pośrednia, otwarta, użytkowa i championów) jest on darmowy. Klasy młodszych szczeniąt, szczeniąt i weteranów mają ulgową opłatę i nie przysługuje im katalog (ale oczywiście zostaną w nim uwzględnione), podobnie z psami ras polskich, za których zgłoszenie płaci się najczęściej złotówkę (pod warunkiem doprowadzenia).

Przy wejściu na ring znajduje się jego numer i interesująca tablica:

Zbliżenie na fragment tablicy

Jeśli nie masz katalogu, bo Twój psiak jest za młody, zbyt stary lub zbyt polski, możesz go kupić lub posiłkować się właśnie tą tablicą – to plan sędziowania, taki jak został opublikowany w internecie, niektórzy gospodarze ringowi wpisują na nim wyniki (chyba, że akurat jest zawinięty folią 😉 )

9. POD RINGIEM

Skoro wiesz już jakie psy aktualnie są oceniane i czy nie wbiegasz na ring za 3 minuty, zadekuj się w cieniu – opcje są różne, ja wybieram klatkę, ale widuję też sporo osób z psami na kolanach lub przypiętymi do ogrodzenia. Uważaj na swojego psa i na psy innych! Kultura kynologiczna obowiązuje! Zapytaj, czy Twój pies może się przywitać z sąsiadem, posprzątaj ewentualnego kupona, nie pozwalaj sikać na klatki stojące obok! Daj psiakowi miskę z wodą, cierpliwie czekaj i obserwuj numerki na ringu. Koniecznie wyjdź psem na sikupę (i weź jeden woreczek do kieszeni na ring, na wszelki wypadek), a jeśli chcesz przeczesać psa zacznij to robić kiedy rasa poprzedzająca Twoje wyjście zaczyna (chyba, że jest w niej jakieś 30 psów, wtedy poczekaj, nauczysz się oceniać czas, na początku wszyscy czeszą swoje psy bez przerwy). Przypnij lub przyklej numerek – musisz go mieć przez cały czas przebywania psa na ringu, nawet jeśli decydujesz się na przyklejenie, polecam dodatkowo gumkę recepturkę, bo ten klej nie trzyma za dobrze. Dobra – numerek, ringówka na psie, pies przeczesany, nadszedł czas!

Bardzo niezadowolona Odra z ręcznikiem uklepującym na tyłku

10. NA RINGU

Gospodarz ringowy wywołuje po numerkach psy, które mają stawić się na ringu. Klasy oceniane są w następującej kolejności:

Młodszych szczeniąt (4-6 miesięcy)

Szczeniąt (6-9 miesięcy)

Młodzieży (9-18 miesięcy)

Pośrednia (15 – 24 miesiące)

Otwarta (od 15 miesiąca)

Użytkowa (jeśli występuje w danej rasie) (0d 15 miesiąca, z certyfikatem użytkowości)

Championów (od 15 miesiąca, z dyplomem championa)

Weteranów (od 8 roku życia)

Najpierw psy, później, w tej samej kolejności, oceniane są suki. Po wywołaniu wchodzisz na ring, ustawiacie się zgodnie z numeracją i czekacie na wywołanie przez sędziego. Podchodzicie do opisu – sędzia będzie dyktował swoje spostrzeżenia sekretarzowi – wtedy należy zaprezentować psa w statyce (czyli ustawić ładnie), sędzia zapyta o wiek, pomaca psiaka żeby ocenić rozwój mięśni i koncycję szaty, sprawdzi sam lub poprosi o pokazanie zębów, u samców sprawdzi obecność jajek. Na prośbę sędziego zaprezentujesz psa w ruchu po prostej (po przekątej ringu), sędzia ogląda wtedy ruch od tyłu i od przodu, potem biegniesz dokoła przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, z psem po wewnętrznej stronie ringu, by ustawić się na końcu stawki i poczekać (w możliwie ładnym stój) aż inne psy z Twojej klasy zostaną opisane. Kiedy sędzia skończy oglądać psy indywidualnie zobaczy całą klasę w statyce i poprosi o prezentację w ruchu po okręgu – wtedy wszyscy biegniecie razem, pamiętaj żeby nie wbiegać w ogon psu przed Tobą i nie wyprzedzać. Sędzia wybierze wtedy zwycięzcę klasy.

WAŻNE! JEŚLI TWÓJ PSIAK BYŁ PIERWSZY W SWOJEJ KLASIE ZOSTAJESZ PRZY RINGU (jeśli nie, przed zejściem z ringu odbierasz teczkę z opisem i ewentualny medal)

11. PORÓWNANIA

W kolejności – BOB i jednocześnie Najlepszy Junior, Najlepszy Dorosły Pies oraz BOS i jednocześnie Najlepsza Dorosła Suka.

Porównanie, jak sama nazwa wskazuje, polega na zestawieniu obok siebie poszczególnych psów celem wyboru zwycięzcy.

Podczas porówniań sędzia wybiera:

Najlepsze Młodsze Szczenię,

Najlepsze Szczenię,

Najlepszego Juniora w Rasie (najlepszy pies i najlepsza suka z klasy młodzieży mogą, ale nie muszą, otrzymać tytuł Zwycięzcy Młodzieży, tylko wtedy uprawnieni są do wyjścia do porównania),

Najlepszego Dorosłego Psa w Rasie (NDPwR) – spośród złotych medalistów z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej i championów,

Najlepszą Dorosłą Sukę w Rasie (NDSwR) – spośród złotych medalistek z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej i championów,

Najlepszego Weterana

Do najważniejszego rasowego porównania, czyli o Zwycięstwo Rasy (BOB – Best of Breed) wychodzą Zwyciezcy Młodzieży (pies i suka), Najlepszy Dorosły Pies, Najlepsza Dorosła Suka i Zwycięzcy Weterani (pies i suka). Podczas tego porównania sędzia wyłoni również Zwycięzcę Płci Przeciwnej (BOS – Best of Opposite Sex) – jeśli BOBa dostała suka, BOSa dostanie pies i odwrotnie.

13. OCENY

W klasie młodszych szczeniąt i szczeniąt można otrzymać jedną z trzech ocen:

Wybitnie Obiecująca (WO),

Obiecująca (O),

Mało Obiecująca (MO)

Tylko szczenię z lokatą pierwszą i oceną wybitnie obiecującą może wyjść do porówniania o tytuł Najlepszego Szczenięcia w Rasie.

W klasach młodzieży, pośredniej, otwartej, użytkowej, championów i weteranów można otrzymać następujące oceny i wnioski:

Doskonała (dosk),

Bardzo dobra (bdb),

Dobra (db),

Dostateczna (dost),

Dyskwalifikująca (dyskw) – w przypadku psów agresywnych, wnętrów, zwierzaków z wadami zgryzu, etc.

Nie do oceny (ndo) – pies szaleje w ruchu lub ucieka z ringu, nie daje dotknąć się sędziemu lub sędzia ma przypuszczenia, że pies został poddany operacjom chirurgicznym mającym na celu korektę wad dyskwalifikujących lub będącym próbą oszustwa (np. kopiowanie ogona u aussie urodzonego w Polsce po roku 2012)

Zwierzę, które w “dorosłych” klasach otrzyma lokatę pierwszą i ocenę doskonałą może, ale nie musi, otrzymać też wnioski:

Młodzież – Zwycięstwo Młodzieży – wniosek na Championa Młodzieżowego

Pośrednia, Otwarta, Użytkowa, Championów – CWC/CAC (Certyfikat Wystawowego Championa/Certificat d’Aptitude au Championnat) – wniosek na Championa Krajowego

Weteranów – Wniosek na Championa Weteranów (nie wszystkie kraje członkowskie FCI przyznają ten tytuł)

Wszystkie powyższe wnioski można otrzymać zarówno na wystawie krajowej, międzynarodowej lub klubowej. Dodatkowo, na wystawie międzynarodowej przynawany jest wniosek CACIB – Certificat d’Aptitude au Championnat International de Beauté, czyli Międzynarodowy Certyfikat Wystawowego Championa Piękności  – przynawany jest jeden na płeć, do walki o niego stają więc Najlepszy Dorosły Pies/Suka oraz pies z lokatą drugą i oceną doskonałą z klasy, z której pochodzi NDP/NDS.

Wygrałeś klasę i porównanie? Super! Teraz jeszcze tylko 3 godziny czekania na finały, ale o tym w następnej części 😉

Jak upływa Wam sezon? Wystawy? Zawody? Błogie lenistwo? Dajcie znać 🙂

 

 

3 thoughts on “Więc, chcesz wystawić swojego psa? Cz. III NA WYSTAWIE

  1. Bardzo przydatna seria postów dla laików którzy planują pojechać na wystawę. Ja na wysrawie psów jeszcze nigdy nie zagościłam (jeden pies nierodowodowy, drugi kundel ;)). Może kiedyś jak trafi się pies z hodowli.

    1. Dziękuję bardzo, robimy co możemy 😉

      Na wystawę zawsze warto się wybrać, choćby dla stoisk z psim sprzętem 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *